|
Тема уроку: Гендерні відносини
як соціальне явище.
«Ми – різні, ми - рівні» Класний керівник 9кл. Риженко Л.В. Мета уроку: Сприяти засвоєнню учнями гендерних відносин, розвивати уміння роботи з різними джерелами знань, мислення, творчість, формувати в них навички гендерної культури.
Обладнання:комп’ютер, вислови про рівноправність жінок і чоловіків:.
«Людська гідність – найвища цінність!» «Сім’я - простір без насильства!» Гендерна рівність: ЧОЛОВІК=ЖІНКА Приклади афоризмів з ґендерної проблематики: «Жінки ніскільки не винні в тому, що інколи відмовляються підпорядковуватись правилам поведінки, встановленим для них суспільством, бо ці правила створили чоловіки, і притому без участі жінок» - М.Монтень «Якщо жінка має право піднятись на ешафот, то вона повинна мати право піднятись і на трибуну» - Олімпія де Гуж «Заміжня жінка може обирати, працювати їй чи ні, тоді як чоловіка, який вирішив бути «домогосподаркою», вважають просто ледарем.» - Д.Майерс. Тип уроку. Урок формування знань, умінь, навичок. "Від рівних прав чоловіка і жінки до гендерної рівності в сім''ї" ХІД УРОКУ: І. Актуалізація опорних знань учнів. Учитель. Сьогодні ми зустрічаємося на незвичайному уроці – гендерної освіти. Ця проблема дуже актуальна в наш час. Брак гендерної культури свідчить про недостатню поінформованість, відсутність гендерної освіти, і , як наслідок, порушення гендерного балансу в сім’ї, у професійній діяльності, в політиці..
Проведемо інтерактивну гру: « Ми - різні ,
ми – рівні», попрацюємо в групах.
На аркушах паперу учні пишуть: Дівчата – романтичні, привабливі, лагідні, ніжні, чарівні, загадкові, пристрасні, працелюбні, ревниві, уважні, примхливі, манірні. Хлопці – хоробрі, сильні, рішучі, надійні, наполегливі, відповідальні, романтичні
Є багато спільних рис характеру у хлопців і
дівчат: працьовитість, вірність, акуратність, відвертість, хитрість,
толерантніть і інше.
Учитель. Сьогодні ми глибше познайомимося з проблемою гендерної освіти в суспільстві, з’ясуємо, як вона вирішується на державному рівні, які заходи передбачає уряд України, щоб роз’язати цю проблему. ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Бесіда 1. Чи знайомі вам термін «гендер», «рівноправність чоловіків і жінок»? 2. Хто у ваших сім’ях більше заробляє тато чи мама? 3. Чи поділяють у вашій сім’ї роботу на чоловічу і жіночу? 4. Чи існують лише чоловічі або жіночі професії?
Чому так сталося?
(Імовірні відповіді: чоловікам легше живеться, вони мають більше можливостей,
у жінок більше обов’язків і менше прав тощо)
(сценки)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу 1. Положення гендерної рівності. (Словникова робота )
Вправа «Гендерна рамка»
Що
таке стать?
Стать визначає, є людина чоловіком чи жінкою. Вона зумовлена структурою генів
і є біологічним поняттям.
(Від статі залежить будова
статевих органів , можливість стати матір’ю чи батьком, а також деякі інші
ознаки: пропорції тіла, кількості волосся на тілі й на обличчі , особливості
статевого дозрівання, м’язова сила, риси обличчя, тембр голосу і навіть хода.)
Що
таке гендер?
Гендер(статева
роль) – поняття культурне і
соціальне. Воно визначає риси характеру та особливості поведінки, які
вважають характерним для жінок і чоловіків у певному суспільстві.
(Реальна поведінка
конкретної людини може відповідати прийнятій у суспільстві , а може навпаки,
вважатися характерною для протилежної статі. Так чоловіки бувають мужніми і
турботливими, а жінки- ніжними й енергійними. У цьому немає нічого поганого.
Більше того, вважається, що поєднання в одній людині традиційно чоловічих та
жіночих рис характеру робить її повноцінною і надзвичайно дієздатною
особистістю, яка обирає стиль поведінки залежно від конкретної ситуації, а не
обмежується тим, що відведено для її статі.)
Гендерний стереотип.
Гендерний стереотип -спрощення уявлень про те як мають поводитися люди
різної статі, який носити одяг і чим займатися, називають .
(Більшість гендерних
стереотипів допомагають хлопчикам і дівчаткам підготуватися до соціальних
ролей, які вони виконуватимуть у дорослому житті- матері чи батька, чоловіка
чи дружини. Однак деякі гендерні стереотипи сформувалися дуже давно, в цілком
інших історичних умовах. Багато з них застаріли й нерідко обмежують
можливості людей у сучасному світі.
Також важливо пам’ятати,
що гендерні стереотипи відображають те, що є характерним для більшості людей
тієї чи іншої статі, і не враховують індивідуальних особливостей. Наприклад
емоційність вважається характерною жіночою рисою, а стриманість чоловічою.Однак
є чимало емоційних чоловіків і стриманих жінок.)
Гендерна рівність – рівний правовий статус жінок і чоловіків, та рівні можливості для його реалізації, надання особам обох статей можливості брати рівну участь у всіх сферах суспільного життя.
Вправа «Стать чи гендер»
Ознакою чого є наведені факти: статі чи гендеру.
Якщо ознака статі-тупаємо ногами; ознаки гендеру – плескаємо в долоні.
· У Давньому Єгипті жінки
вели родинний бізнес, а чоловіки займалися домашнім господарством. (Г)
· Жінки народжують дітей, а
чоловіки – ні. (С)
·
У підлітковому віці голос у хлопців змінює тембр, а в дівчат – ні.(С)
· У багатьох країнах жінкам
платять за однакову роботу менше,ніж чоловікам.(Г)
· Раніше жінки носили тільки
спідниці, а тепер часто вдягають брюки.(Г)
· Жінки можуть годувати
дітей груддю, а чоловіки ні. (С)
· У чоловіків росте борода,
а в жінок ні. (С)
2.Повернемось
до історії. Роль жінки в українському суспільстві Які висновки
можете зробити?(повідомлення учня).
Уривок з твору О.Кобилянської «Людина»(
читає учениця).
(О.Ю. Кобилянська у
свій час займалася проблемою емансипації жінок, боролася за їх права в житті
і зображувала це в своїх творах «Людина»).
2.Гендерна рівність
законадавчо закріплена у документах, деклараціях, правових актах.
Робота з документами про законодавче закріплення гендерної рівності (зачитують учні по черзі).
-Конвенція ООН про
права дитини містить 54 статті. В них ти знайдеш 40 прав, які має дитина.
Стаття
2 Усунення дискримінації.
Всі права рівні для кожної дитини, незалежно від її
раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, соціального походження. Держава не
може порушувати жодне з прав. Держава має активно пропагувати права дитини
- Загальна декларація прав людини — 10 грудня 1948 р.: «…Кожній людині надаються рівні
права і всі свободи незалежно від статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії…»
-У Конституції України
написано:
Стаття 21. Усі люди є вільні і рівні
у своїй гідності
та правах.
Стаття 24.
Громадяни мають рівні
конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не
може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних,
релігійних та інших
переконань, статі, етнічного та
соціального походження, майнового
стану, місця проживання, за
мовними або іншими ознаками.Рівність
прав жінки і
чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками
можливостей у
громадсько-політичній і
культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у
праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і
здоров'я жінок, встановленням
пенсійних пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати
працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою
материнства і дитинства,
включаючи надання оплачуваних
відпусток та інших пільг
вагітним жінкам і матерям.
-Закон України "Про
забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" говориться про побудову нової моделі розвитку держави,
заснованої на партнерській солідарності чоловіків і жінок. У статті 3 сказано,
що у прийняті важливих рішень у професійній сфері та сім’ї мають рівне право жінки та чоловіки.
- Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок 1979 р; - Конвенція про громадянські політичні права; - Декларація про загальні засади державної політики України щодо сім’ї та жінок - Закон України «Про забезпечення рівних прав і рівних можливостей жінок і чоловіків» - Конвенція державної сімейної політики в Україні - Всесвітня Конвенція зі становища жінок 1995 р
Поясніть зміст прислів’я
Чоловік
та жінка — одне діло, одне тіло, один дух.
Найкраща
спілка — чоловік та жінка.
Чоловік та жінка — пара волів: куди один, туди й
другий.
Не
потрібен і клад, коли у чоловіка з жінкою лад.
Жінка
чоловікові подруга, а не прислуга.
Як
батьки ставляться до своїх батьків, так і діти ставитимуться до них.
Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
( Українські
прислів’я ще раз доказують, що хороша сім’я – це найбільше щастя на землі. І
в тій сім’ї лад, де всі люблять один одного, поважають один одного,
турбуються про всіх членів родини. І що спільна праця та спільний відпочинок
згуртовують і батьків, і дітей, є проявом взаємної підтримки і поваги. І
незабаром і ви виростите та створите свої сім’ї. Не забувайте, що сімейні
обов’язки виконують на рівних правах і чоловіки і жінки.)
3.Прояви гендерної рівності.
- Про чоловічі та
жіночі професії написано багато, зараз ці грані стираються.
Які ви знаєте спільні професії Учитель – Інженер– Кухар – Хлібороб – Суддя – Менеджер –
-Фото жінок- політиків. Проблема гендерної рівності до сьогодні існує в Україні. Вона має
прояви в різних сферах суспільного життя, а особливо в українському
політичному житті, де до жінок упереджене ставлення. Пригадайте , хто з
українських жінок зайнятий політикою «Чи може жінка в Україні бути у владі? »
«Навіщо жінці політика?» «Що може дати державі і народу жінка у владі?3. «Політика
— чоловіча справа».
-Сценка
-учні наводять свої приклади.
4.Що в Україні вважається гендерною
нерівністю?: Чи можете ви навести приклади гендерної нерівності, навіть
дискримінації по відношенню до жінки?
(- Ознаки статі при влаштуванні на державну службу. - Ознаки статі при висуненні кандидатів у народні депутати України. - Пропозиція роботодавців вакансій лише для чоловіків чи лише для жінок. - Різниця у заробітній платі дуже велика чоловіків та жінок. - Оголошення про прийняття на роботу лише людей молодого віку Приклади порушення гендерної рівності: - у структурі населення України жінки займають 54 %; - 80 % безробітних в Україні – жінки; - Серед державних службовців України 68 % становить жінки, на керівних посадах їх буквально одиниці.)
Експерт
пропонує повідомлення» Становище жінок в Україні сьогодні, основні проблеми» 1.
Кризове становище в Україні штовхає жінок на заробітчанство що нерідко
призводить до продажу жінок і сексуальної експлуатації.
2. Пасивність жіночих організацій у відстоюванні їх прав та свобод. 3. Домашнє насильство з боку чоловіків. 4. Наркоманія, алкоголізм. 5. Часто сексуальні зазіхання між чоловіками – керівниками і жінками – підлеглими. 6. За індексом гендерної рівності Україна стоїть на 34 місці серед 154 країн світу. Усі ці дані свідчать про те, що незважаючи на сприятливі умови, просування гендерної рівності в Україні майже стоїть на місці. В органах законодавчої влади лише 8,5 % жінок, тільки 2 % жінок є власницями великого бізнесу. Безробітних жінок в Україні більше, ніж чоловіків. Жінки працюють на 4 – 6 годин більше, ніж чоловіки.
-
Чи
можете навести приклади дикримінації жінок із власного досвіду?
- Як виправити ситуацію?(підняття правової культури, моральних цінностей у суспільстві) 5. А тепер поговоримо про особисті гендерні взаємини хлопців і дівчат. Розв’яжіть ситуацію: Ви познайомились з хлопцем на вулиці, обмінялись телефонами. Хто повинен першим зателефонувати? Відповідь. Вважається, що хлопець повинен це зробити першим, а дівчина повинна чекати телефонного дзвінка від хлопця. Це ж аме стосується і знайомства. Хлопець, який на вулиці підходить до дівчини зі словами: «Не підкажете - котра година? Можна з вами познайомитися?» - цілком нормально спримається. А от, якщо дівчина спробує так вчинити, то реакція молодих людей може бути неоднозначною.
Підсумки.
Що ви дізналися про гендерну рівність? Чи потрібно в Україні гендерна освіта? Ми переконані, що обрана тема є своєчасною, серйозною, необхідною. У вашому віці молоді люди вчаться будувати дорослі відносини між собою. Дуже важливо, щоб ваші взаємини були гендерно чуйними, гармонійними. VІ. Домашнє завдання Знайти в періодичній пресі, оголошеннях факти прояву або порушення гендерної рівності. |
четвер, 12 травня 2016 р.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар